2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İNGİLİZ DİLİ EDEBİYATI BÖLÜMÜNE EK KONTENJAN İLE YENİ KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLERİN SEVİYE TESPİT SINAV DUYURUSU

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

 

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜNÜNE EK KONTENJAN İLE YENİ KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE!!!

İngiliz Dili Edebiyatı bölümüne ek kontenjan ile yeni kayıt yaptırmış olan öğrencilerin, Güz yarıyılı başında Yabancı Diller Yüksekokulu Zorunlu İngilizce Hazırlık Birimi tarafından düzenlenen “Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı Muafiyet ve Seviye Tespit Sınavı”na girmeleri gerekmektedir.

“Adıyaman Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönergesi”nin 12. Maddesi’nin 1. Fıkra’sı uyarınca aşağıdaki öğrenciler “Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı Muafiyet ve Seviye Tespit Sınavı”na girmelerine gerek olmaksızın zorunlu İngilizce hazırlık sınıfından muaf sayılırlar:

  1. a) En az son 3 (üç) yılında İngilizce’nin anadil olarak konuşulduğu bir ülkede, o ülke vatandaşlarının devam ettiği kurumlarında eğitim görüp, eğitimlerini bu kurumlarda tamamlayanlar,
  2. b) “Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı Muafiyet ve Seviye Tespit Sınavı”nın yapılacağı tarih itibariyle son 3 (üç) yıl içerisinde aşağıdaki tabloda belirtilmiş olan yurtiçinde veya yurtdışında yapılan merkezi İngilizce sınavlarında belirtilen eşdeğer puanlarla başarılı olanlar,
  3. c) Daha önce başka bir yükseköğretim kurumunun zorunlu İngilizce hazırlık programını başarıyla tamamlamış veya İngilizce yeterlilik sınavında başarılı olanlar.

“Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı Muafiyet ve Seviye Tespit Sınavı”, Merkezi Yurtiçi-Yurtdışı İngilizce Sınavları Eşdeğerlik Çizelgesi*

ADYÜ YDYO ZİHP Muafiyet ve Seviye Tespit Sınavı

YDS YÖKDİL

CBT Computer Based TOEFL

IBT Internet Based TOEFL

PBT Paper Based TOEFL

IELTS** International English Language Testing System

FCE

First Certificate in English

CAE Certifica te in Advanced English

CPE Certificate of Proficiency in English

70-100 (M-Muaf)

80-100

221-300

84-120

561- 677

5,50-9,00

C-A

B-A

C-A

 

* Bu tabloda bulunmayan ancak Yükseköğretim Kurulu tarafından eşdeğerlilikleri kabul edilen sınavlar için, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen eşdeğerlilik çizelgeleri esas alınır.

** IELTS toplam sınav sonucudur.

Yönerge’nin 12. Maddesi’nin 1. Fıkrası uyarınca “b, c ve d bentlerinde belirtilen koşul/koşulları sağlayan öğrenciler, durumlarını kanıtlayan ve 3 (üç) yıldan eski olmayan belgelerin asıllarını veya onaylı suretlerini, zorunlu İngilizce hazırlık eğitiminden muaf olmak istediklerini ve gerekli koşulları sağladıklarını belirten bir dilekçe ile en geç Güz yarıyılında Yabancı Diller Yüksekokulu Zorunlu İngilizce Hazırlık Birimi tarafından ilan edilecek olan “Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı Muafiyet ve Seviye Tespit Sınavı” tarihinden 3 saat  öncesine kadar Yabancı Diller Yüksekokulu Zorunlu İngilizce Hazırlık Birimi’ne teslim ederek başvuru yapmakla yükümlüdürler.” Öğrencilerin dilekçe ile yapmış oldukları zorunlu İngilizce hazırlık programından muaf olma talepleri Yabancı Diller Yüksekokulu Zorunlu İngilizce Hazırlık Birimi kararı ile değerlendirilecektir ve öğrencilere taleplerinin sonuçları yazılı olarak tebliğ edilecektir.

Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı muafiyet başvurusunda bulunacak olan öğrencilerimiz dilekçe teslimi için Bölümümüze gelmelerine gerek olmayıp, muafiyet başvuru dilekçelerinin ve muafiyet başvurusu için kullanılacak sınav belgesinin fuatdogan@adiyaman.edu.tr adresine e-posta yollanması gerekmektedir.

“Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı Muafiyet ve Seviye Tespit Sınavı” 05.10.2022 tari

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.